2025 წლის გლობალური რისკების ანგარიში: დეზინფორმაციისა და მისინფორმაციის გავლენა მსოფლიოზე
მსოფლიო ეკონომიკურმა ფორუმმა (World Economic Forum) გლობალური საფრთხეების წლიური ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც დეზინფორმაცია და მისინფორმაცია მთავარ გამოწვევებს შორისაა დასახელებული.
ციფრული კომპანიების როლი დეზინფორმაციის და მისინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში (Meta, Google, TikTok მიდგომები)
თანამედროვე ციფრულ ეპოქაში, დეზინფორმაციის და მისინფორმაციის გავრცელება ერთ-ერთ უმთავრეს საზოგადოებრივ გამოწვევად იქცა.
ბავშვის უსაფრთხო და პასუხისმგებლიანი ინტერნეტ მოხმარების გზამკვლევი მშობლებისთვის
თანამედროვე მსოფლიოში, სადაც ციფრული ტექნოლოგიები ყოველდღიური ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია, ბავშვების უსაფრთხო და პასუხისმგებლიანი ონლაინ ქცევის უზრუნველყოფა მშობლებისთვის მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. აღსანიშნავია, რომ ეს პროცესი უწყვეტი ხასიათისაა და ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარებისა და ცვლილებების ფონზე მუდმივ ყურადღებასა და გარემოებებთან ადაპტაციას საჭიროებს.
ევროკავშირის ხელოვნური ინტელექტის აქტი და მისი მნიშვნელობა საქართველოსთვის
ევროკავშირის ხელოვნური ინტელექტის აქტი (EU AI Act) წარმოადგენს მსოფლიოს პირველ ყოვლისმომცველ საკანონმდებლო ჩარჩოს, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნური ინტელექტის (AI) რეგულირებას.
რატომ არის მნიშვნელოვანი ევროკავშირის ციფრული სერვისების აქტი?
ციფრული პლატფორმები საკვანძო როლს ასრულებენ ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებაში.
არის თუ არა ბავშვი მზად საკუთარი სმარტფონისთვის?
ტექნოლოგიების ეპოქაში, რომელსაც მრავალ შესაძლებლობასთან ერთად, საფრთხეებიც ახასიათებს, მშობლის მიერ ბავშვისთვის პერსონალური სმარტფონით სარგებლობის უფლების მიცემა საკმაოდ დიდი პასუხისმგებლობაა.